Čísla a zase čísla


Většinou ze zboží nebo materiálu přidělí nějaké číslo, protože počítač, který pak s nimi dále pracuje je snáze rozliší. Lépe umí načít symbol například 8.857.654.6 než aby louskal zápis provedený klasicky, například matice o průměru sedm milimetrů z uhlíkové oceli se závitem tím a tím. Tohle by stroj sice uměl také, ale je to pro něj zbytečně složité. Takto pracuje rychleji a bez zádrhelů. Čísla však nemusí znamenat jen skladové položky. Když už jsme byli u té oceli, tak u ní zůstaneme.

ocel

Ona má také svoje čísla a každé má svoje umístění a každé něco znamená. Tomu se říká značení oceli a jen ten, kdo s tím pracuje ví oč kráčí. Když tedy uvidíte někde zápis 10CrMo9-10, 1.7380, 15 313, nebudete z toho asi příliš moudří. Přitom je to značení dle našich norem. To úplně první tedy to 10CrMo9-10, je zápis DIN. Je to hodně podobné označení EN 10027-1. To je čísel co? A to vám dám ještě další, totiž 10028-2, což je značení stále téhož a tohle je značení normy EN (DIN, SEW). Nu, zdá se, že už vás to přestává bavit a není se co divit. V každém případě to zvýrazněné číslo je označení W.Nr. Stačí. Dost. Tyto čísla jsou silně nudná, ale odborník ví, že se pod tím vším skrývá jedna jediná věc.

trubka

Je to označení pro chromovou žáropevnou ocel. Takovou, která má v sobě více uhlíku a také zahrnuje příměsi chromu a molybdenu. Přitom umí odolat vysokému tlaku a také teplotám až do šesti set stupňů. Takže je jasné kde se také bude používat. Oceli je samozřejmě více druhů a liší se v mnoha věcech, například v procentech uhlíku a příměsích. Vypisovat zde všechny druhy zde nelze, protože je jich opravdu hodně. Zapamatujete si jen tu, o které jste četli. A pokud o ní chcete vědět ještě další informace, stačí kliknout na ono zvýrazněné číslo jinou barvou. Je to totiž také odkaz, přes která se dostanete k dalším informacím.