OddÄ›lenà nukleárnà medicÃny je vysoce specializovaná oblast. Tento typ oddÄ›lenà se nacházà jen ve vybraných nemocnicÃch, které majà prostÅ™edky na to, aby se mohli o pacienty postarat. TÄ›mito prostÅ™edky se myslà pÅ™Ãstup k radionuklidům, které se pro diagnostiku a terapii využÃvajÃ. Tyto radionuklidy vydávajà speciálnà zářenÃ. Zářenà tohoto typu je nebezpeÄné, takže se dá využÃvat jako úÄinná látka pro niÄenà nemocných tkánÃ, obvykle tÄ›ch onkologicky zmÄ›nÄ›ných. Jinak je ale možné také toto zářenà detekovat mimo tÄ›l pacienta pomocà speciálnÃch kamer. Ty jsou rozmÃstÄ›ny okolo pacienta tak, aby dokázaly snÃmat vÅ¡echny úhly a my tak můžeme po zpracovánà signálu pomocà poÄÃtaÄové techniky sledovat 3D rekonstrukci lidského tÄ›la.
Je možné tak jasnÄ› poznat Å¡patnÄ› fungujÃcà oblasti různých orgánů nebo tkánÄ›, které jsou vÃce aktivnÃ. To by totiž mohlo ukazovat na zánÄ›t nebo vznikajÃcà malignà nádor. Jak jsme již psali výše, zářenà unikajÃcà z atomů je nebezpeÄné, jak pro personál, tak pro samotného pacienta. Proto, pokud byste vstoupili na oddÄ›lenà nukleárnà medicÃny mohly by Vás zarazit speciálnà boxy, které pÅ™edstavujà pokoje pacientů. Tyto boxy majà upravené stÄ›ny tak, aby se v nich unikajÃcà zářenà mohlo zabrzdit a pohltit.
Pro aplikaci radioaktivnÃch látek jsou vytvoÅ™ené speciálnà pÅ™Ãstroje, které si v dneÅ¡nà dobÄ› umà napoÄÃtat a odměřit dávku pro daného pacienta. Dokonce je možné mu ji i pomocà automatizovaných pÅ™Ãstrojů tuto dávku látky vpravit napÅ™Ãklad do žÃly. V ten moment se zdrojem zářenà stává samotný pacient, takže si v ten moment od nÄ›j personál radÄ›ji držà odstup. Každý pracovnÃk na tomto oddÄ›lenà nosà s sebou speciálnà pÅ™Ãstroj, který jim neustále měřà dávku zářenÃ, kterou obdržÃ. DÃky tomu je možné udržet si pÅ™ehled o tom, jak na tom pracovnÃk je a jaké kroky jsou potÅ™eba pro udrženà jeho zdravÃ.