Instalatéra volejte ihned
Jestliže po příchodu do bytu objevíte na zdi mokrou mapu, a bude zcela zjevné, že zeď nepostříkaly vaše ratolesti, které si občas s oblibou hrají se stříkacími pistolkami, nalistujte si ve svém diáři nebo mobilním telefonu kontakt na havarijní služby instalatérů a ihned volejte. Jde o havarijní situaci, která vyžaduje urychlené řešení, a mohli bychom si tu objasnit, proč.
Nejde tu jen o rozmáčené cihly a omítku
Jakmile se voda začne šířit do zdiva, může to zpočátku vypadat až legračně. Na zdi se vytvoří mapa, která se zvětšuje, a kromě vlhkosti, co za čas vyschne, vlastně o nic nejde. Takto k tomu může přistupovat každý, komu nedochází, co se ve skutečnosti stalo. Největší nebezpečí tkví totiž v elektroinstalaci, a pokud se vodě podaří proniknout k vypínači, zásuvce a rozvodné krabici, mohou tu vzniknout dva základní jevy:
Zkrat a požár – napadlo by vás, že kvůli vodě ve zdi nebudete vyplaveni, ale vyhoříte? Poněkud bláznivá představa, že, ale jestliže voda spojí dva vodiče a mezi nimi vznikne elektrický oblouk jako ve svářečce, zažehne hořlavé předměty v jeho okolí, například v sousedství zásuvky záclonu nebo závěs, a co se pak děje dál, si jistě domyslíte.
Smrtelný úraz – co se stane, když se fénujete ve vaně plné vody a fén spadne do vany? Destilovaná voda sice elektrický proud nevede, ale z kohoutku destilovaná voda neteče, a rozpuštěné minerální ionty elektrický proud vedou, takže vás voda ve vaně spolehlivě usmrtí. Podobné to může být v případě, že voda pronikne do elektroinstalace a rozšíří její působnost o vodní kaluž nebo mapu na zdi. A pak se stačí jen dotknout, a jste nebožtík.
Jakmile tedy uvidíte po příchodu domů mapu na zdi, ihned vypněte hlavní jistič a volejte instalatérské havarijní služby, aby co nejdříve dal situaci do pořádku. Pro jistotu se vyplatí poslat zbytek rodiny k babičce nebo do města na nákup, aby vám do příjezdu instalatérů někdo nezapnul jistič, protože na to nebezpečí prostě zapomněl.